Kariyercim Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 7654 okunması gereken makale var.

Psikolog Kimdir?
  • admin
  • 20-Ocak-2019
  • 0 yorum
601 Okundu

Psikolog Kimdir?

Psikolog, üniversitede psikoloji eğitimi almış ve iki yıl psikoloji bilimi ile ilgili yüksek lisans yapmış olan kişilere verilen meslekî bir unvandır. Psikolog olabilmek için üniversite eğitimi genel olarak psikoloji alanında olsa da psikoloji ile ilgili olan bazı bölümlerde yüksek lisans şartını yerine getirdikten sonra psikolog olarak görev alabilmektedir.

Bu bölümlerden en çok bilineni psikoloji ile de ortak birçok dersi bulunan psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümüdür. Bu bölümün dışında sosyoloji ve felsefe bölümü mezunları da psikoloji ile ilgili yüksek lisans yapabilirler. Fakat psikolog olarak değil de genellikle aile danışmanı ve terapist olarak adlandırılmaktadır. Kısacası psikolog olabilmek için lisans eğitiminin yanı sıra yüksek lisans eğitimi de gerekmektedir.

Psikologların Görevleri Nelerdir?

Psikologlar, genellikle insanların ruhsal ve zihinsel problemlerini çözmeye önem verirler. Onlara gelen danışanlarına problemlerine göre yol gösterir ve durumlarına göre bazı psikolojik testler yaparak teşhis koyup tedavi yolunu belirlerler. Psikologlar aldıkları eğitim gereği test tekniklerini teşhis ve tedavi için kullanabilirler.

Psikolojik Desteğe İhtiyacı Olanların Yapması Gerekenler

Öncelikle içinde bulunduğu durumun farkında olup bir psikologdan yardım almayı kabul etmelidir. Eğer kişi bu bilinçte değilse yakınları onu yönlendirmelidir. Psikolog desteği almak istediğiniz konu her neyse işinin ehli psikologlarımız tarafından size destek olabiliriz. Eğer bu konuda destek almakta kararlı iseniz siteyi inceleyerek uygun olan psikologdan yardım alabilirsiniz.

Sosyal bağlantılarınız bu yazıyı okumak isteyebilir.
    • Yavuzhan KELEŞ
    • Blog Yazarı
Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.

Sen de Yorumla!

Abone Ol

En Son Eklenen Yazılar