Kariyercim Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 7654 okunması gereken makale var.

B2B Pazarlama Nedir?
  • admin
  • 20-Ocak-2019
  • 0 yorum
381 Okundu

B2B Pazarlama Nedir?

B2B, açılımı “Business to Business” olan bir kısaltmadır. Business to Business, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen isimdir. Şirketler, kişiye ürün/hizmet satan şirketler ve şirketlere ürün/hizmet satan şirketler olarak ikiye ayrılır. Bir şirket, hem kişiye yani direkt tüketiciye hem de şirketlere ürün satabilir. Şirketlere ürün pazarlama durumuna B2B pazarlama denir. Bu pazarlama yöntemi, tüketiciye ürün satmaktan daha zordur. Çünkü alıcı da bu konuda oldukça bilgi sahibidir. Yani bir reklam ile tüketiciye ürün satılabilir ancak şirketlere sadece süslü bir reklam ile satış yapılamaz.

B2B Pazarlama Nasıl Yapılır?

B2B pazarlama yapmak zordur. Bunun sebebi alıcı şirketin de almak istediği ürün hakkında çok fazla araştırma yapmış ve bilgi sahibi olmasıdır. Böyle bir satış yapmak için bu konuda eğitim alınması gerekir. B2B satışı yapmak isteyen bir pazarlamacı, öncelikle potansiyel alıcı şirketleri araştırmalı ve bulmalıdır. Bir liste hazırlayıp, bu alıcı şirketlere her yoldan ulaşmalı, baskı altına almalı ve şık bir tanıtım metni ile bilgilendirmelidir.

Metnin sonuna ürün ile ilgili detaylı bilgiye ulaşılabilecek bir web adresi bırakması faydalı olacaktır. Pazarlama elemanı, istikrarlı bir şekilde alıcı şirketlerle irtibat kurmalıdır. İş dergilerine, sektör dergilerine ürünle ilgili bilgi içeren reklamlar verilebilir. Satıcı, rakiplerini iyi analiz etmeli ve onların önüne geçecek stratejiler geliştirmelidir.

B2B Pazarlama Neden Önemlidir?

B2B pazarlama, gelir açısından önemlidir. Bir kişiye perakende ürün satmanın getirdiği kâr ile bir şirkete toptan ürün satmanın getirdiği kâr farklıdır. Şirkete daha fazla ürün satılabileceği için gelir daha fazla olacaktır. Bu sebeple B2B pazarlama yapabilmek önemlidir. B2B pazarlamanın bu kadar önemli ve zor olduğu bir dönemde, bu konu hakkında eğitim alınması şarttır. Sitemiz, B2B pazarlama konusunda oldukça profesyonel bir şekilde eğitim vermekte ve isteyen her kişiyi bu konuda bir profesyonele dönüştürebilmektedir.

Sosyal bağlantılarınız bu yazıyı okumak isteyebilir.
    • Yavuzhan KELEŞ
    • Blog Yazarı
Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.

Sen de Yorumla!

Abone Ol

En Son Eklenen Yazılar