Kariyercim Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 7654 okunması gereken makale var.

İstifa Mektubu Nasıl Yazılır?
  • admin
  • 20-Ocak-2019
  • 0 yorum
402 Okundu

İstifa Mektubu Nasıl Yazılır?

İstifa mektubu, bir kişinin herhangi bir sebeple işine deva etmek istememesi sebebiyle yazılan ve sonucunda işten ayrılmasını sağlayan bir mektuptur. Bu mektubu doğru bir şekilde yazmak çok önemlidir. İstifa mektubu öncelikle basit ve kısa olmalıdır. İstifa mektubunda işe başlanılan tarih, çalışılan pozisyonun adı, istifanın bildirildiği tarih belirtilmelidir. İstifa mektubunda ayrılık sebebinin belirtilmesi şart değildir. Mektubun altına ad soyad ve imza eklenmelidir. Mektup varsa insan kaynaklarına, yoksa da ilgili departmana hitaben yazılmalıdır.

İstifa Mektubunun Püf Noktaları

İşten ayrılacak olan kişinin, şirketle arası iyi bir şekilde ayrılması çok önemlidir. Gelecekte bir gün o şirkete geri dönme ihtimali asla göz ardı edilmemelidir. İstifa edeceği şirketin ona referans olabilmesi içinde bu önemlidir. Bu sebeple istifa mektubu buna göre yazılmalıdır. İstifa mektubunda iş verene teşekkür edilmelidir. Altı aydan az bir süredir çalışanların 2 hafta önceden, 6 ay ile 1.5 yıl arası çalışanların 4 hafta önceden, 1.5 yıl ile 3 yıl arası çalışanların 6 hafta önceden, 3 yıldan fazla çalışanların da 8 hafta önceden istifa mektubunuzu teslim etmesi gerekir.

İstifa Mektubunda Nasıl Bir Dil Kullanılmalıdır?

İstifa mektubunda eğer önyazı içeren uzunca bir mektup değilse resmi bir dil kullanılmalıdır. Uzun ve içerisinde fazla detay barındıran bir mektupsa kişi kendi ağzından yazabilir. Önyazı nasıl olmalı gibi sorularınız için sitemizi inceleyebilirsiniz. Sitemizde, aklınızda oluşacak etkili bir önyazı nasıl yazılmalı gibi sorularında cevabını bulabilirsiniz. İstifa mektubunun nasıl yazılacağına ve örneklerine sitemizden bakabilir ve en doğru mektubu yazabilirsiniz.

Sosyal bağlantılarınız bu yazıyı okumak isteyebilir.
    • Yavuzhan KELEŞ
    • Blog Yazarı
Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.

Sen de Yorumla!

Abone Ol

En Son Eklenen Yazılar