Kariyercim Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 7654 okunması gereken makale var.

Doğru Mülakata Doğru Aday
  • admin
  • 25-Ocak-2019
  • 0 yorum
667 Okundu

Doğru Mülakata Doğru Aday

İşe girmek isteyen ve artık iş hayatına atılmak isteyen herkes eleman açığı olan kurum veya şirketlere iş başvurusu yapmaktadır. Kişinin akademik hayatının sonlanması beraberinde iş arama ve çalışma hayatında getirecektir. Bu sebeple akademik anlamda eğitim tamamlandıktan sonra çalışılmak istenen alan veya alanlara başvuru yapılmalıdır.

İş Başvurusunda Bilinmesi Gerekenler

İş başvurusu yapılırken o kadroya yalnızca kendinizin başvurmadığını sürekli olarak aklınızda bulundurmanız ve ayırt edici yönlerinizi belirtmeniz gerekmektedir. İşe başvuru yapmış olmak için değil o işi gerçekten istediğiniz için başvurmalısınız. Başvuru formunuzda mutlaka fotoğrafınızı bulundurmanız ve varsa sertifika ya da kurs katılım belgelerinizi belirtmeniz işe alım işlemini kolaylaştırabilecek etkenlerden biridir.

Mülakatta Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşe yaptığınız başvuru formu bir ön tanıtım olarak algılandığından ilk izlenim olacak olan yüz yüze görüşme yani mülakat oldukça önemlidir. Her kurum ya da şirket kendi misyon ve vizyonuna uygun olan kişiler ile çalışmak ister. Bu sebeple ilk olarak başvuru incelenir. Bunun sonucunda insan kaynakları ile aday arasında bir görüşme gerçekleştirilir. Bu görüşmede fark yaratıp işe alınmak sizin elinizdedir. İlk olarak başvuru yaptığınız kurumun ambleminin renklerini mutlaka kıyafetinizde küçük bir detay olarak bulundurun.

Saçlarınız mutlaka temiz ve toplu bir görünümde olmalıdır. İletişim becerilerinizi kısa ve nitelikli olarak kanıtlayıp bu iş için doğru kişi olduğunuzu hissettirerek mülakatta doğru adayın siz olduğunu bu gibi tekniklerle gösterebilirsiniz.

Sosyal bağlantılarınız bu yazıyı okumak isteyebilir.
    • Yavuzhan KELEŞ
    • Blog Yazarı
Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.

Sen de Yorumla!

Abone Ol

En Son Eklenen Yazılar