Kariyercim Eğitimler

Sistemde Şuanda 7654 okunması gereken makale var.

  • admin
  • 2-Şubat-2019
  • 0 yorum
365 Okundu

Satış Nasıl Kapatılır?

Satıcı için satış faaliyetinin en heyecanlı aşaması belki de satışın sonlandırıldığı satış kapatma aşamasıdır. Çünkü satışın noktalandığı ve bu noktaya gelene kadar olan bütün süreçlerin odağındaki sonuç bu son adımdır.

Satış süreci içerisinde atılan her adım, denenmiş olan yollar, tüm çabalar ve iknanın sonucunda bu aşamaya ulaşılır, yani tüm bir süreç bu son adım olarak değerlendirilen aşamaya hazırlık içindir.

Satış Kapatma

Satış alanında profesyonel olmuş kişi herhangi bir müşterisinin ilgisini satın alma kararına dönüştürebilen kişidir. Satışı başarı ile kapatan satış profesyoneli ve geri kalan işleri bu dosya üzerinden koordine etmelidir. Örneğin bir sonraki satış fırsatları ya da ziyaret planları bu satıştan elde edilen donelere göre planlanmalıdır. Satış teknikleri eğitimi verilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de satış kapatma teknikleridir.

Satış Kapatma Teknikleri

Satış teknikleri eğitimi verilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta satış kapatma noktasıdır. Çünkü iyi bir satış kapama tekniği ile hem müşteri kazanılır hem de başarılı bir satış elde edilir.

Dolaylı kapama tekniği, bu teknikte ilgili müşterinin ürünü ya da hizmeti aldığı varsayılarak çeşitli sorular sorulur ve satış kapatılmaya çalışılır. Bu soruların amacı müşteriyi satın almaya bir adım daha yaklaştırmaktır.

Direkt kapama tekniği, bu teknik daha çok müşterilerin pek zorluk çıkarmadığı ve ürünü ya da hizmeti satın almaya karar verdikleri durumlarda uygulanmalıdır. Eğer müşteri ürünü ya da hizmeti satın almayı kabul etmişse satışı hemen sonlandırmak yararlı olacaktır.

Fayda analiz tekniği, bu teknik ise ürün ya da hizmetin sağlayacağı faydalardan bahsedilerek sonuca ulaşma tekniğidir.

  • Eğitim Adı :
  • Eğitim Türü :
  • Eğitim Türü :

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.