Kariyercim Eğitimler

Sistemde Şuanda 7654 okunması gereken makale var.

  • admin
  • 2-Şubat-2019
  • 0 yorum
325 Okundu

Satışın Aşamaları Nelerdir?

Satış pazarlamanın ana amaçlarından bir tanesidir. Bundan dolayı da satış ve pazarlama her zaman yan yana olan alanlar olarak anılırlar. Pazarlamanın sonunda satışın gerçekleştirilmesi amaçlanır. Satışın gerçekleşmesi için ise bazı aşamaların uygulanması gerekir. Aşamaların tamamlanması sonucunda başarılı bir satış olacaktır. Satış teknikleri eğitimi ana çıkış noktası da bu amacın doğru yollar izlenerek oluşturulmasıdır.

Satış ve Müşteri Analizi

Satışın ilk ve en önemli adımı müşterinin talep ve isteklerinin belirlenmesidir. Çünkü her satış temsilcisinin yanına gelen müşteri aynı zamanda potansiyel müşteridir. Bu müşterilerin istekleri anlaşılarak gerçek müşteriler oluşturulması mümkün olur. Öncelikle müşterinin dinlenmesi çok önemlidir. Müşteri dinlendiğini fark ettiğinde taleplerini daha net şekilde ortaya koyacaktır. Bu sayede sizin de ona yardımcı olma şansınız artacaktır. Doğru şekilde dinlemek müşterinin ilgi görmesi anlamına da gelir. Satış teknikleri eğitimi konusunda en önemli adım da budur.

Satışın Sonlandırılması

Müşterinin istek ve talepleri değerlendirildikten sonra doğru hizmet ve ürün için yönlendirme yapılmalıdır. Müşterinin taleplerinin tam anlaşılması satışın hızlı şekilde sonlanmasına olanak sağlayacaktır. Bunun için dinleme, anlama, ilgili davranma, mesafeli ve nazik olma ile başlayan süreç doğru teknik, ürün veya hizmet sunulması ile satışa kadar gidecektir. Bunun için müşteri temsilcisinin satış ve pazarlama konusunda eğitimli veya tecrübeli olması gerekir. Aksi durumda müşteri ile iletişim azalacaktır.

  • Eğitim Adı :
  • Eğitim Türü :
  • Eğitim Türü :

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.